Kilka słów o Czadzie

sawanna

Państwo powierzchniowo około 4-krotnie większe od Polski ale zamieszkiwane przez niespełna  10 mln mieszkańców. W swoich granicach posiada znaczną część chyba najbardziej znanej na świecie pustyni – Sahary. Ze zrozumiałych powodów jest to region bardzo słabo zamieszkały ale równie ze zrozumiałych pewnie najbardziej znana część Czadu na świecie, choć z pewnością nie każdy wie, że to Czad.


Wyświetl większą mapę


Stolicą kraju jest N’Djamena  położona na granicy z Kamerunem. Być może dla Europejczyka miasto jak miasto, bez szczególnych atrakcji ale wszystko na to wskazuje, że jest ona wyróżniającym się ośrodkiem na tle wszystkich innych tu istniejących. Jest tu Uniwersytet, Międzynarodowy Port Lotniczy, oczywiście tu rezyduje Prezydent Republiki Czad i Rząd.

Historia niepodległego Czadu to historia wielu konfliktów i wojen, zarówno na arenie międzynarodowej jak i wewnętrznej. Jeszcze dziś są żywe wspomnienia ostatnich walk, które pamiętają nawet najmłodsi Czadyjczycy.

góra

Historia ta z początku niepodległości (koniec lat 50-tych ubiegłego wieku), późniejsza i najnowsza odbija się echem w teraźniejszości, gdyż Czad to ciągle jedno z najbiedniejszych państw nie tylko Afryki ale również i świata.

Na ta sytuację z pewnością  ma również wpływ dość ciężki klimat (nie nowością są tu temperatury przekraczające 40 stopni C) i centralne położenie bez dostępu do morza.

Rzeczą dość charakterystyczną  dla państw afrykańskich, w tym i Czadu, jest różnorodność językowa. Nawet dziś w 10 mln państwie, gdzie językami urzędowymi są arabski i francuski, możemy porozumiewać się w ponad 100 ciągle żywych językach. Z pewnością bogactwo ale również i przekleństwo.

teren za miastem

Więcej informacji np w Wikipedii

Napisz komentarz: