Farcha Paroisse Saint-Charles

Czyli parafia, w której pracuję.

nasza kaplica

Kościół

parafia za miastemFarcha to jedna z najstarszych część N’Djameny i jedna z najstarszych parafii tego miasta. Jej początki sięgają roku 1965. Wtedy to, zakupiono teren pod parafię i przystąpiono do tworzenia potrzebnej struktury. Droga była jednak nie łatwa gdyż odszukane rejestry parafialne informują nas,wokół parafii iż pierwszy chrzest miał miejsce dopiero w roku 1974. Od tamtej pory wspólnota ciągle się rozwija i dziś może pochwalić się kilkoma tysiącami wiernych. Terytorialnie zaś, sięga daleko po za granice miasta. Najdalej położone wspólnoty (jest ich kilkanaście) oddalone są ponad 100 km i znajdują się na wysokości Jeziora Czad.

Procesja z daramiŻycie parafialne to przede wszystkim udzielanie sakramentów świętych, katecheza (prowadzona jest w sześciu językach), pomoc potrzebującym i organizacja wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Katecheza obejmuje różne grupy wiekowe: dzieci, młodzież, studentów, przygotowujących się do bierzmowania i małżeństwa.teren przy parafii Specjalne zajęcia prowadzone są również dla katechetów świeckich.

Na terenie parafii funkcjonuje również szkoła katolicka.

mój sprzetKażdego roku w Wigilię Paschalną udzielany jest sakrament chrztu świętego dla dorosłych. Obecnie przygotowuje się do niego, grupa ponad 30 katechumenów.
cegła do budowy muru
Parafia to również sprawy materialne. Niestety w tej dziedzinie, na dzień dzisiejszy nie możemy pochwalić się wieloma sukcesami. Wszystkie budynki parafialne (dokładnie 3) pamiętają jeszcze ojców założycieli i praktycznie nadają się jedynie do rozbiórki.
łózko koniecznie z ochrona przed komarami (malaria)
Obecnie prowadzone są prace związane z budową ogrodzenia terenu parafialnego (trwają już dwa lata) i przygotowaniem projektu do budowy sali katechetycznej, biblioteki i nowej zakrystii. Mimo, że jest to wielkie wyzwanie jesteśmy dobrej myśli.

 
Caramba Alfons - mój proboszcz, a zarazem jedyny kapelan wojskowy w Czadzie
 
Mathias Ngaryeri - mój biskup
 
miejscowy przysmak koniki polne, całkiem dobre

3 komentarze do “Farcha Paroisse Saint-Charles”

  1. serdecznie dziękujemy za życzenia i świąteczną kartę.Serdeczne życzenia odwzajemniamy, przesyłamy dar modlitwy, nasze czuwanie przy żłóbku, serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do Bobrownik na wypoczynek i ochłodę : – 18 stopni poniżej 0 i śniegu po kolana…
    – ks. Wojciech i parafianie.

  2. Wdzięczni za pamięć i życzenia świąteczne dzieci i młodzież z ZPO w Bobrownikach wraz z wychowawcami i nauczycielami przesyła pozdrowienia i zapewnienie o modlitwie

  3. pozdrowienia
    Od kl.6 z Bobrownik

Napisz komentarz: