Msza w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Arcybiskup Mathias Ngateri
Niedawno minął 30 dzień od katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. O tragicznie zmarłych pamiętano także w Czadzie. U nas w Farchy Msza święta w ich intencji była sprawowana w ostatni czwartek, a przewodniczył jej arcybiskup N’Djameny Mathias Ngateri.

W homilii Arcybiskup przybliżył wiernym kilka faktów z historii Polski. Mówił miedzy innymi o rozbiorach, tragedii Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej oraz rozstrzelaniu przez Sowietów polskich oficerów w Katyniu. Jego zdaniem historia Polski i Czadu jest bardzo podobna – oba narody pozbawione były prawa do wolności, do posiadania własnej ojczyzny, o którą musiały walczyć, często obficie ofiarowując krew swoich synów i córek.

Duchowny podkreślał również determinacje Polaków w dążeniach do uwolnienia się spod Radzieckiej okupacji jaka miała miejsce w Polsce po II Wojnie Światowej. Wspomniał postać Ojca Świętego Jana Pawła II podkreślając Jego zasługi w obaleniu komunizmu w Europie Środkowej.

Nawiązując do czasów obecnych Arcybiskup mówił o obecności polskich żołnierzy w Czadzie. Kilkakrotnie podkreślał, że przyjechali oni do Czadu jako misjonarze w mundurach by pomóc zachować pokój i bronić każdego ludzkiego życia.

Kończąc kazanie Arcybiskup stwierdził iż ta modlitwa, za Polskę i poległych w katastrofie, jest wyrazem wdzięczności Kościoła Czadyjskiego za polskich misjonarzy, żołnierzy i wszelką pomoc okazywaną od lat przez Polaków.

2 komentarze do “Msza w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem”

  1. Dziękujemy za taką mszę św. i przybliżenie historii Polski

  2. Witam.Czemu ksiądz nic dalej nie pisze to tam się u Was dzieje? Prosimy:) Pozdrawiamy serdecznie!

Napisz komentarz: