Wieści z Czadu

Przebrzmiał już głos ostatnich kropli deszczu, pora deszczowa za nami. Wpatrując się w niebo można dostrzec jedynie błękit przecinany czasami smugami przelatujących samolotów. Deszczowe chmury powrócą dopiero w połowie czerwca przyszłego roku. Teraz jedynie słońce i od czasu do czasu przywiany przez wiatr piasek Sahary, który ma przypomnieć, że mieszkamy w cieniu największej pustyni świata. Przypominać i budzić respekt.

brama Ndjamena
Wrześniowo-październikowy upał zdaje się pogrążył we śnie północny Czad… ale tylko się tak wydaje. Największe miasto kraju –N’Djamena – i jednocześnie jego stolica tętni życiem.
ndjamena ulicandjamena 9ndjamena 10ndjamena 11

Trwają wielkie przygotowania do przyszłorocznych obchodów 50-lecia niepodległości kraju. Ku zdziwieniu wielu, a może i wszystkich, na ulicach miasta można napotkać samochody zbierające śmieci. Zdziwienie się potęguje kiedy człowiek przypomni sobie, że w tym prawie milionowym mieście, jest rzeczą niemożliwą odnalezienie choć jednego kosza na śmieci. Trzeba jednak przyznać, że w połączeniu z zakazem używania plastikowych toreb czyli tzw. u nas reklamówek sprzątanie to, przynosi, jako taki efekt. W centrum trwają, daleko już posunięte, prace przy budowie Placu Niepodległości. Makieta tego projektu jest całkiem interesująca, zobaczymy czy rzeczywistość okaże się równie atrakcyjna.
ndjamena 6ndjamena 7ndjamena 4ndjamena 5

ndjamena 8
Drugim powodem potęgującym przyspieszony rytm życia miasta i kraju są przyszłoroczne wybory prezydenckie. O kolejną reelekcję będzie się ubiegał piastujący ten urząd od 1990 roku Idriss Deby. Jeden z raportów Amnesty International przedstawiający sytuację polityczną kraju za jego rządów mówi, iż członkowie opozycji są bezpodstawnie zatrzymywani, przesłuchiwani i torturowani. Nieoficjalnie zaś powiada się (mam nadzieję że ANC czyli tajna policja polityczna nie zna polskiego),że wielu jej członków zaginęło bez śladu. W sumie żadna to tajemnica. Mimo tego i wielu innych rzeczy, wszystko wskazuje, że to właśnie on zostanie po raz kolejny prezydentem Czadu. Armia, media i wszystkie środki finansowe uzyskiwane ze sprzedaży ropy naftowej są atutami, z którymi trudno rywalizować miejscowej opozycji.
ndjamena 2ndjamena 3

Z końcem tego roku kończy się również mandat Międzynarodowych Sił Pokojowych zajmujących się opieką uchodźców z Darfouru. Obecnie trwa ostatni etap ewakuacji sprzętu i pracowników.

W parafii zaś rozpoczęliśmy nowy rok duszpasterski. Ciągle jest trochę problemu z dotarciem do niektórych miejsc, bo chociaż deszcz ustał, woda zniszczyła wiele dróg, a tu i tam ciągle tworzy małe zbiorniki uniemożliwiające przejazd(zd nr005,006).
rzekarzeka 2
Warto wspomnieć, że deszcz zniszczył też wiele domów, które przecież w dużej części budowane są z samej ziemi. Dla wielu parafian jest to niemały problem bo teraz trzeba je odbudować a nie zawsze jest za co. Czasem trzeba po prostu maksymalnie ograniczyć wydatki na jedzenie – które tu jest zabójczo drogie- a za oszczędzone fundusze przeprowadzić remont. Dlatego wielka radością była dla nas otrzymana ostatnio pomoc charytatywna. Dzięki niej wiele rodzin mogło otrzymać kilka kilogramów kukurydzy, butelkę oleju, odrobinę cukru i kilka kostek mydła. Mydło, ze względu na wybuchającą miejscami cholerę, jest obecnie bardzo pożądanym towarem. Trochę szkoda, że nie możemy pomóc bardziej ale cieszymy się i z tego.

Jak w każdej szanującej się parafii tak również i u nas rozpoczęła się katecheza. Na kilku poziomach i w kilku grupach językowych będą ją pobierać dzieci, młodzież czasem też dorośli. Będzie to głównie katecheza przygotowująca do chrztu i bierzmowania, tak dla tych którzy dopiero zaczynają jak również dla tych, którzy będą ja kontynuować kolejny rok. Katecheza ruszyła niestety wiele szkół, które powinny rozpocząć edukację od października ciągle jest na etapie organizowania i poszukiwania nauczycieli. Po za tym wiele dzieci z różnych powodów i tak nie ma szans na podjęcie nauki. Zamiast iść do szkoły będą wykonywać podstawowe czynności w domu a czasem, głównie chłopcy, będą poszukiwać drobnych prac by wspomóc rodziców. Smutna rzeczywistość ale prawdziwa.
katechezakatecheza 2katecheza 3katecheza 4

Naszą parafialną radością będzie sakrament bierzmowania, którego naszym parafianom udzieli biskup już 7 listopada. Kandydaci przygotują się do niego przez dwudniowe rekolekcje, które będą miały miejsce w znajdującym się na terenie naszej parafii mini domu rekolekcyjnym (choć i to określenie jest bardzo na wyrost).
kaplica 3kaplica 2kaplica

Radością diecezjalną będą zaś świecenia kapłańskie dwóch diakonów naszej diecezji. To już 21 listopada. Nie mniejsza radością, szczególnie dla mnie osobiście, jest przybycie do naszej diecezji nowego księdza z Polski- ks. dr. Michała Czeluśniaka z Diecezji Rzeszowskiej, który został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym. To już czwarty kapłan z Polski. Czekamy na nowych, może i z Diecezji Siedleckiej. Pracę zapewniamy od zaraz. Nad innymi rzeczami pomyślimy na sposób czadyjski, czyli bardzo powoli.

W imieniu swoim i wszystkich naszych parafian przesyłam serdeczne pozdrowienia. Prosząc o modlitwę, o niej zapewniamy i dziękujemy wszystkim naszym Przyjaciołom.

5 komentarzy do “Wieści z Czadu”

 1. Pięknie tam się teraz robi, u nas nieco gorzej, ale… Przeżyjemy i jesień 🙂
  Z modlitwą, pozdrowionka!

 2. Szczęść Boże.
  Aż trudno uwierzyć,oglądając zdjęcia ,że to stolica kraju i jedno z największych miast…
  Ja jestem cały czas pod wrażeniem tych dzieciaków -uwielbiam je:)

  W ubiegłą niedzielę na mszy dla dzieci- wspominaliśmy księdza i pracę ,jaką ksiądz wykonuje:)

  Wszystkiego Dobrego!

 3. Kochany nasz Synu!

  Jesteśmy dumni z Ciebie i z tego, co robisz. Nie jest Wam teraz lekko, szczególnie po tych deszczach, kiedy wielu ludzi straciło dach nad głową, ale wierzymy, że jest wielu dobrych ludzi, gotowych pomóc Wam w trudnej sytuacji. Bóg już działa w Czadzie – poprzez Ciebie, Stasiu. Pamiętamy o Tobie codziennie w naszych modlitwach. Niech Bóg Cię prowadzi i błogosławi Ci każdego dnia.

  Z miłością – rodzice

 4. Całym sercem wspieramy i pozdrawiamy… z pamięcią w MODLITWIE. SKC.

 5. Pozdrawiam serdecznie z Polski.
  Jestem kapelanem szpitala w Gorlicach. W rejonie pracy czcigodnego księdza jest chyba mój kolega z roku – ks. Edward Ryfa. Życzę wszelkiego dobra w misyjnym zmaganiu się z trudną codziennością!
  Szczęść Boże!

Napisz komentarz: