Busso

Drodzy Przyjaciele Misji w Czadzie!
Chciałbym Was poinformować, iż decyzją miejscowego księdza biskupa z dniem 1-ego października zmieniłem miejsce mojego posługiwania. Obecnie pracuje jako proboszcz w parafii Świętej Rodziny w Busso. Miejscowość ta, znajduje się ponad 300 km na południe od N’Djameny, stolicy kraju i mniej więcej tyle samo od mojej wcześniejszej misji.

View Larger Map

Oto kilka informacji, które udało mi się zdobyć na temat tej parafii:
Pierwszym księdzem, który dotarł w te strony był jezuita Belinay. Był to rok 1947. Jak się jednak okazało to nie on był pierwszym zwiastunem Ewangelii w Busso. Wyprzedził go jeden z mieszkańców Busso – Gabriel Ratangar – który wcześniej spotkał się z chrześcijaństwem, a po powrocie do swojej rodzinnej miejscowości postanowił podzielić się swoją nową wiarą z krajanami. On też jako pierwszy został ochrzczony w roku 1948. Tak opowiada o tamtych czasach: „Głoszenie Ewangelii nie było łatwe. Ludzie robili wszystko, żeby mnie usunąć i wyeliminować. Był to czas poborów do armii. Podjęli więc próbę zrekrutowania mnie i siłą chcieli zapisać na listę poborowych. Innym razem kiedy była epidemia, miejscowy wróżbita rozgłaszał, że to przez głoszenie nowej religii. Nawoływał do wyrzucenia mnie po za granice wioski. W końcu szef kantonu (powiatu) zatrzymał mnie i oddał w ręce stacjonującego nie opodal wojska”.
W roku 1950 do Busso przybył ksiądz Forobert, który około roku 1952 wybudował dom parafialny a w 1958 ukończył kościół. On też został pierwszym proboszczem.
Księgi parafialne mówią o 1410 osobach ochrzczonych do roku 1965 i blisko 5 tysiącach do roku 1995.
Dziś parafia rozciąga się na przestrzeni blisko 150 km wzdłuż największej czadyjskiej rzeki Chari. Podzielona jest na 15 sektorów i liczy 115 wspólnot. Obok wspomnianego już kościoła i domu parafialnego to również biblioteka, szkoła i przychodnia, którą opiekują się siostry oraz kilkanaście kaplic.

Jak widać pracy będzie sporo.

Napisz komentarz: