Witamy w Czadzie!

Drogi Internauto w kilku prostych słowach chcemy na tej stronie zapoznać Cię z małą cząstką  pracy misyjnej podejmowanej przez polskich misjonarzy w środkowej Afryce, a w sposób szczególny w Czadzie.

Czad to ostatnie państwo afrykańskiego kontynentu, do którego dotarła Ewangelia. Pierwszym misjonarzem był jezuita  Frederic de Belinay, który przybył tu w roku 1931. Pierwsza Diecezja została jednak erygowana dopiero kilkadziesiąt lat po tym wydarzeniu. Miało to miejsce we wrześniu roku 1958. Możemy więc powiedzieć, że historia Kościoła Katolickiego w Czadzie to zaledwie 50 lat. To niewiele czasu, szczególnie patrząc przez perspektywę ponad 1000-letniej tradycji Kościoła w Polsce. Wystarczyło to jednak do tego by obecnie mogło istnieć tu pięć diecezje z dość liczną i dynamiczną grupą miejscowych katolików.

Pracowało tu i pracuje, wraz z miejscowymi kapłanami, wielu misjonarzy. Pochodzą z różnych zakątków  świata: Belgii, Francji, Hiszpanii, Kanady, Włoch i oczywiście z Polski.

Obecnie jest tu dwudziestu polskich misjonarzy i misjonarek. Wśród nich i ja, ks. Stanisław Tymoszuk z Diecezji Siedleckiej. Warto zauważyć, że są to w tej chwili jedyni Polacy przebywający w tym kraju.

Komentarze są wyłączone dla tej strony.